poniedziałek, 20 grudnia 2010

Kto i czym się stresuje w pracy?

Stres w pracy - raport Melisany Klosterfrau na podstawie wyników badań Pentor Research International

Aż 85% aktywnych zawodowo Polaków odczuwa stres w pracy, jak wynika z najnowszego badania Stres w pracy Raport Melisany Klosterfrau zrealizowanego na zlecenie firmy Klosterfrau Healthcare Group. Tylko 11% pracowników traktuje pracę jako spełnienie marzeń i źródło przyjemności, a dla ponad 60% jest przede wszystkim sposobem zarobienia na życie. Najwyższy procent zestresowanych pracą Polaków mieszka w Warszawie.

Coraz częściej praca pochłania nas bez reszty. Ciągle o niej myślimy. Dla wielu osób koniec weekendu to powód do niepokoju. Kolejny tydzień i ogrom obowiązków, którym za wszelką cenę musimy sprostać. Napięcie związane z pracą towarzyszy nam każdego dnia, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy czy zajmowane stanowisko. Stres jest naturalną reakcją na codzienne wyzwania i życiowe zmiany, nie tylko negatywne, ale również pozytywne. Stresujące może być wszystko: przelot samolotem, egzamin na prawo jazdy, pierwszy dzień w pracy czy jej utrata. To właśnie stres jest uznawany za jedno z głównych zagrożeń związanych z miejscem pracy. Wyniki badania wskazują na to, że 85% aktywnych zawodowo Polaków odczuwa stres związany ze swoją pracą

Praca spełnione marzenia

 Rywalizacja, pośpiech, wysokie wymagania, szybkie tempo pracy. Wszystko to sprawia, że pewna grupa ludzi z każdym dniem coraz bardziej oddala się od swoich marzeń. Wzniosłe idee, młodzieńcze marzenia ustępują miejsca myśleniu o wysokich zarobkach i posiadaniu służbowego samochodu. Dla blisko dwóch trzecich ankietowanych praca to przede wszystkim źródło dochodu, dla 17% to obowiązek zarazem konieczność. Są również i tacy, którzy są wierni własnym ideałom. I właśnie dla tych 11% Polaków wykonywana praca zawodowa to spełnienie marzeń. Natomiast dla co piątego pracującego mieszkańca stolicy praca zawodowa to głownie możliwość nawiązania kontaktów osobistych.

Kto i czym się stresuje w pracy?

Pojawienie się stresu może mieć przyczyny w sposobie postrzegania świata, czyli być uzależnione od czynników osobowościowych. Najgorzej radzą sobie ze stresem osoby zamknięte w sobie, pesymiści, a także osoby, które każdą porażkę przeżywają jak osobisty dramat. Optymiści do tego samego problemu podejdą jak do kolejnego wyzwania.

 Polacy są umiarkowanie zadowoleni ze swojej pracy. Lepiej oceniają ją osoby dobrze wyedukowane, reprezentanci wyższych klas społecznych i menedżerowie. Najwięcej zastrzeżeń mają osoby słabiej wykształcone, z niskim poziomem dochodów.

 55% ankietowanych skarży się na przemęczenie spowodowane nadmiarem obowiązków. Wielu pracowników cierpi również z powodu niekomfortowych warunków pracy uciążliwego hałasu czy też zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur (43%). U 25% respondentów stres jest wywołany koniecznością zostawania w pracy po godzinach.

Opinie Polaków o pracy:

Pozytywne ponad 80% respondentów deklaruje, że ma jasno określone obowiązki i dobrze sobie radzi z trudnościami w pracy; 56% Polaków czuje się docenianych w pracy, a niewiele więcej, bo 59% robi to, co lubi. 55% przyznaje, że w czasie wolnym nie myśli o pracy.

Negatywne 49% badanych Polaków traktuje pracę po godzinach i w weekendy jako naturalny stan; 41% deklaruje, że zły dzień ma swoje odzwierciedlenie w ich życiu prywatnym, a 29% ankietowanych przyznaje, że znajomi zarzucają im brak czasu na spotkania towarzyskie. Jednocześnie 15% badanych przyznało, że obawia się powiększyć rodzinę ze względu na pracę.

Geografia stresu

                                                               
Najczęściej z powodu stresu w pracy cierpią mieszkańcy centralnej i zachodniej części Polski. Natomiast najmniej stresującą pracę mają mieszkańcy na wschodzie i południu Polski. Najwyższy procent zestresowanych pracą Polaków mieszka w Warszawie. Stolica skupia aż 94% zestresowanych pracowników!

 Jak ze stresem w pracy radzą sobie warszawiacy?

 Aż 94% aktywnych zawodowo warszawiaków odczuwa stres w pracy. Najczęściej narzekają na przemęczenie, przeciążenie pracą (50%), zbyt wysokie wymagania pracodawcy (30%), a na pracę po godzinach 28% ankietowanych.

 Warszawiacy są przede wszystkim zmęczeni pracą tak odpowiedziało 74% ankietowanych. Pozostałe dolegliwości związane z pracą to bóle głowy (50%) i bóle pleców (29%), a 25% respondentów ma kłopoty z zasypianiem.

22% mieszkańców Warszawy w celu odstresowania zajmuje się tym, co sprawia im przyjemność, albo czymś, co odwróci ich uwagę od stresującej sytuacji, a 18% słucha wyciszającej muzyki lub sięga po papierosy (16%).

 Marzenia dotyczą przede wszystkim wynagrodzenia (33%), 9% marzy o skróceniu czasu pracy, ale 14% nic by nie zmieniło. Choć 79% pracujących warszawiaków ma jasno określone obowiązki, a 61% czuje się docenianych w pracy, to jednak 33% ankietowanych obawia się utraty zatrudnienia, a 48% respondentów pracę po godzinach i w weekendy postrzega jako naturalne zjawisko.

 60% mieszkańców Warszawy twierdzi, że zły dzień w pracy odbija się negatywnie na domownikach, natomiast przyjaciele 32% ankietowanych zarzucają im brak czasu.

 Objawy stresu

 Jak dowodzą wyniki badania Stres w pracy Raport Melisany Klosterfrau, najczęstszymi dolegliwościami związanymi z wykonywaną pracą są: zmęczenie (69%), bóle pleców 42% (najbardziej charakterystyczna dolegliwość dla osób po 50. roku życia) i bóle głowy 40% (wskazywane głównie przez kobiety, osoby w wieku 2539 lat, pracujące w biurach i na kierowniczych stanowiskach). Kłopoty z zasypianiem ma 22% polskiego społeczeństwa, a bóle żołądka aż 17%. Kłopoty z sercem deklaruje 8% Polaków, głównie osoby starsze (po 50. rż.) i pracujące jednocześnie w kilku miejscach.

 Nie-bezsilni wobec stresu?

 Jak pokazują wyniki badania, Polacy nie są bezradni wobec stresu. Szukają odprężenia w różny sposób. Wiele osób korzysta ze spacerów na świeżym powietrzu (26%) lub też sięga po papierosa (23%). Dla 17% ankietowanych rozwiązaniem jest odwrócenie uwagi od sytuacji, która spowodowała stres i zajęcie się czymś innym. Mężczyźni rozładowują napięcie, uprawiając sport, a niekiedy pijąc alkohol. Kobiety najczęściej zwracają się po radę i pomoc do rodziny oraz przyjaciół, piją zioła lub stosują leki uspokajające.

 Idealna praca

 Jak mówi psycholog Ewa Woydyłło: Praca sprawia satysfakcję, jeżeli jest doceniana. Nie ma lepszego sposobu docenienia jak odpowiednie wynagrodzenie i dbałość o dobre warunki oraz czas pracy. Właśnie te wskaźniki uważamy za najważniejsze. Ich lekceważenie może powodować złe skutki, na przykład wypalenie zawodowe, częste zmiany pracy, rozmaite dolegliwości psychosomatyczne oraz podświadome lekceważenie pracy, co oczywiście musi wpływać na obniżenie efektywności.

 Polacy wzięli udział w sondzie: Gdybym mógł/mogła zmienić jeden element w pracy, byłoby to.... Wyniki sondy ilustruje wykres:



                                                     
dane w %

Badanie przeprowadzono w czerwcu 2007 przez Pentor Research International, Omnibus (CAPI), N = 475, Polacy w wieku 18 lat lub więcej, aktywni zawodowo




 Magdalena Struska http://www.andrzejstruski.com/

Przedruk za zgodą: http://www.pentor.pl/11280.xml

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz